home page

kontakt

facebook

16. 03. 2015

Szkoła Równego Traktowania

„Szkoła Równego Traktowania” ogólnopolski projekt Fundacji Bronisława Geremka realizowany przez grupę Artystyczną ENOSIS PaT Lębork

Od września w Gimnazjum nr 1 w Lęborku realizowany jest ogólnopolski projekt Fundacji Bronisława Geremka „Szkoła Równego Traktowania”. Działania zaplanowane przez koordynatorki projektu realizowała w dniach 16-25 marca 2015r. lęborska grupa PaT.

W piątek 27 lutego grupa liderska PaT spotkała się z opiekunami i przewodniczącymi samorządów uczniowskich z lęborskich szkół. Celem spotkania było zaprezentowanie projektu „Szkoły Równego Traktowania” a także zachęcenie samorządów uczniowskich do współpracy w realizacji zadań. Grupa PaT ogłosiła także konkursy: literacki i plastyczny oraz konkurs na spot społecznościowy radiowy lub telewizyjny.

W pierwszym dniu akcji już od progu Gimnazjum nr 1 na wszystkich uczniów czekała miła niespodzianka. Członkowie grupy PaT zachęcali wszystkich do „dzielenia” się miłymi gestami. Przygotowali także zadania do realizacji, które każdy mógł wylosować, między innymi karteczkę z napisem: „znajdź 5 osób i powiedz im coś miłego”, „ podejdź do sali nr 1 i przytul kogoś”, „podejdź do osoby i zrób najgłupszą minę, taką aby rozweselić tę osobę”. Wszyscy bawili się świetnie. Na długich przerwach tańczyliśmy belgijkę. W całej szkole rozwieszone zostały hasła mówiące o równości, szacunku, akceptacji. Grupa PaT zbierała także od uczniów życzliwe pozdrowienia, które jutro wszyscy usłyszą przez szkolny radiowęzeł. Było supeeeer ! W drugim dniu Tygodnia Równościowego bawiliśmy się w sekretnego przyjaciela. Każdy uczeń i nauczyciel losował kartkę z nazwiskiem swojego kolegi lub koleżanki. Miał być dla niego szczególnie miły i pomocny, ale w taki sposób, aby on się nie zorientował. Dlatego też im bardziej mili i pomocni byli wszyscy tym trudniej było rozpoznać w grupie swojego sekretnego przyjaciela. Także drugiego dnia ruszył szkolny radiowęzeł, pozytywne piosenki i życzliwe pozdrowienia mógł usłyszeć każdy uczeń i nauczyciel. Nie zabrakło oczywiście belgijki na przerwach. Na koniec dnia grupa PaT przygotowała wystawę plakatów filmowych, które wykonali uczniowie na podstawie filmów, które oglądali w ubiegłym tygodniu. Drugi dzień minął nam bardzo szybko w przyjaznej i miłej atmosferze.

 http://www.wifot.pl/galeria,136,17.03.2015-przygotowania-do.html

Trzeci dzień projektu Szkoła Równego Traktowania upłynął na zabawie. Szkolny radiowęzeł przekazywał serdeczne pozdrowienia, a na długich przerwach bawiliśmy się w różnorodne zabawy. Pełna integracja szkoły, życzliwość i wiele, wiele uśmiechu. Nasi rówieśnicy mogli skorzystać z oferty kawiarenki PaT-u. Słodkości było bardzoooo dużo. Nie zabrakło oczywiście belgijki. Usłyszeliśmy wiele miłych słów za organizację naszych działań. My jesteśmy dumni, że mamy taką fajną szkołę, w której młodzi ludzie potrafią się tak wspaniale bawić.

http://www.wifot.pl/galeria,137,realizacja-projektu-b.gieremka—szkola-rownego-traktowania.html

Czwarty dzień był bardzo emocjonujący, upłynął nam pod hasłem „Poznajmy się”. Wszyscy uczniowie mogli wylosować zadanie polegające na odnalezieniu swojego rówieśnika. Na kartce mieli napisane jego/jej imię i nazwisko oraz klasę, musieli odnaleźć go/ją i powiedzieć coś miłego – to również było napisane. Następnie musieli przyprowadzić kolegę lub koleżankę do drugiego stanowiska, które oceniało zadanie i jeśli wszystko się zgadzało otrzymywali punkty dla klasy. Bawiliśmy się cudownie. Wszystkie informacje o uczniach zbierali wcześniej gospodarze klas. To jednak nie wszystko. Uczniowie mogli także dowiedzieć się czegoś o swoich nauczycielach i pracownikach administracji. Jaki lubią kolor, co najchętniej robią w wolnym czasie, jaka jest ich ulubiona aktorka, aktor, wokalista czy pora roku. W tym zadaniu także losowali kartkę z pytaniem, musieli znaleźć nauczyciela i odpowiedzieć przy stanowisku sprawdzającym poprawność jego wykonania. Zabawę mogliśmy zorganizować dzięki zaangażowaniu całej dorosłej społeczności szkolnej, bowiem wszyscy wcześniej wypełniali odpowiednie ankiety. Żeby jednak było jeszcze weselej szkolny radiowęzeł przywoływał uczniów o rożnych imionach. Łączyli się wszyscy o tych samych imionach, mogli się poznać, dowiedzieć się ilu jest w szkole Jakubów, Bartków a ile Oli czy Wiktorii. Dodatkowo otrzymywali słodki poczęstunek. Każda klasa wypracowała również Kodeks Równego Traktowania, jutro oceni je samorząd uczniowski, a na podstawie wszystkich kodeksów, utworzy jeden, szkolny Kodeks Równego Traktowania. Nie zabrakło także belgijki a dzięki harcerzom bawiliśmy się także w inne integracyjne zabawy.  Za krótkie przerwy były dzisiejszego dnia. Moc uśmiechów, radości i przyjaźni. Nie ważna klasa, do której chodzą, wiek, wygląd. Ważna jest społeczność, którą tworzymy, ważne są relacje pomiędzy nami. Dzisiaj wszystko było właśnie takie – ponad podziałami.

http://www.wifot.pl/galeria,138,19.03.2015—realizacja-projektu-b.gieremka—szkola-rownego-traktowania.html

Piąty dzień Tygodnia Równościowego upłynął nam bardzo intensywnie. Rozpoczęliśmy od spotkania z radcą prawnym panem Krystianem Klepackim, który powiedział, jakie są konsekwencje prawne wynikające z zachowań dyskryminacyjnych, mobbingu, przemocy czy nierównego traktowania. Podczas spotkania zaskoczyliśmy swoich rówieśników przygotowanym flash mobem. Wykrzyczeliśmy to, co dla nas jest najważniejsze: „Kochaj siebie, szanuj siebie, bądź sobą”. Wybiliśmy także PaTowskie bicie serc. Następnie udaliśmy się na bicie rekordu Polski w belgijce, który organizowany był na Placu Pokoju przez Młodzieżową Radę Miasta. Wspólnie z uczniami wszystkich szkół pobiliśmy rekord. Razem zatańczyło nas 607 osób. Flaga PaT-u powiewała wśród tańczących. W szkole powiesiliśmy także komiksy przygotowane przez zespoły klasowe. Dotyczyły one sposobów reagowania na różnorodne zachowania dyskryminacyjne czy przemocowe. Każdy komiks kończył się słowami: „Reaguję, ponieważ myślę, że każdy może być wartością dla siebie”. Chcieliśmy przez to pokazać, że nie powinniśmy być biernymi świadkami, że powinniśmy reagować. Komiksy ukazywały różnorodne sposoby tych reakcji. Wiemy, bowiem, że dbanie o bezpieczeństwo w społeczności szkolnej jest niezwykle ważne i to my rówieśnicy powinniśmy wspólnie z dorosłymi stać na jego straży. Czekamy na wypracowany przez samorząd uczniowski szkolny Kodeks Równego Traktowania. Powiesimy go w widocznym miejscu, aby każdy z nas pamiętał o tym tygodniu. Jesteśmy, bowiem dla siebie bardzo ważni, każdy z nas jest niezwykłą wartością, każdy ma w sobie siłę, moc i odwagę. Bądźmy dla siebie życzliwi to z pewnością pomoże nam tworzyć wspaniałą społeczność szkolną.

W innych szkołach też się działo. W Liceum Ogólnokształcącym nr 2 zorganizowano także Dzień Życzliwości, w Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu powieszono plakat, na którym uczniowie dopisywali swoje propozycje: „nie hejtuję ponieważ…..”, w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych wypracowano i powieszono Kodeks Równego Traktowania.

25 marca 2015r. lęborska grupa PaT zorganizowała konferencję profilaktyczną w ramach swojego projektu „Wartością możemy być dla siebie” a także w ramach ogólnopolskiego projektu Fundacji Bronisława Geremka „Szkoła Równego Traktowania”. Konferencja skierowana była do rodziców, nauczycieli oraz specjalistów z instytucji statutowo zajmujących się pomocą dziecku i jego rodzinie. Prelegentami byli: p. Dominika Sadowska prawniczka, absolwentka Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka, trenerka biznesu, p. Marzena Steć, wieloletnia nauczycielka, coach, p. Krzysztof Szerkus pełnomocnik terenowy biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz p. Jacek Purski ze Stowarzyszenia „Nigdy więcej”. Na konferencji poruszane były trudne tematy dyskryminacji, przemocy i „mowy nienawiści”. Relację zdjęciową przygotował dla nas p. Krystian Wiśniewski, za co serdecznie dziękujemy.

http://www.wifot.pl/galeria,139,25.03.2015—konferencja-do-projektu-b.gieremka–.html?page=0

PARTNERZY:

Patronat/Matronat nad musicalem
"Szepty Serc"

Patronat nad projektem
Wartością możemy być dla siebie

Realizatorzy projektu
Wartością możemy być dla siebie

Mecenasi projektu
Wartością możemy być dla siebie

Ambasador projektu
Wartością możemy być dla siebie

Piotr Nagiel

Wspierają nas:

Copyright © 2015 PaT Lębork

Autor: mrgrzeg@gmail.com